Bezpieczeństwo danych prywatnych w sklepach internetowych

Sklepy internetowe powstają dzisiaj jak grzyby po deszczu. Interesanci nie muszą już właściwie opuszczać domu, by zakupić kino domowe do salonu, meble do kuchni, strój na wyjście i na co dzień lub artykuły spożywcze do robienia posiłków. W sieci możemy odnaleźć wszystko, czego chcemy. Jeżeli jednak sklepy internetowe interesują cię z drugiej strony i chcesz zostać ich właścicielem, musisz zorientować się w najważniejszej rzeczy, którą jest ochrona danych osobowych. O co dokładnie chodzi?

sklep internetowy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Każdy sklep internetowy ma obowiązek zgłaszania zbiorów danych osobowych, jakie są udostępniane w określonym sklepie do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kiedy mamy tego dokonać? Przede wszystkim trzeba orientować się, czym są dane – kliknij i sprawdź – osobowe i ich zbiór. To wszelkie informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie danej osoby fizycznej, a więc imię, nazwisko, PESEL lub adres zamieszkania. Zaś zbiór danych osobowych to inaczej zestaw wspomnianych danych, bez względu na to czy są one podzielone bądź rozproszone. Dane (serwis www) są udostępniane przez osoby korzystające z określonego sklepu w wypadku złożenia zamówienia (czytaj to na Wtedy trzeba podać je w celu nadania paczki przez sklep. Kiedy musimy zgłosić zbiór danych osobowych?

Najlepiej jest to zrealizować jeszcze przed rozpoczęciem właściwej działalności, jaką mamy w planach, czyli wraz ze startem sprzedaży. Gdy tego nie wykonaliśmy, mamy obowiązek przeprowadzić to czym prędzej, albowiem może zagrażać nam kara pieniężna albo nawet kara więzienia. By dostać stosowne dokumenty, wystarczy odwiedzić odpowiedni serwis internetowy i je pobrać. Jednakże są sklepy, które nie

internet

Autor: Hywell Martinez
Źródło: http://www.flickr.com

muszą tego robić. Dlaczego?

Jeśli zbiory danych osobowych przygotowywane są tylko okazjonalnie, np. w celach sporządzenia faktury do zamówionego towaru, wtedy nie mamy niniejszego przymusu. Warto o tym pamiętać.

Jeżeli zatem masz w planie założyć sklep w internecie, musisz pamiętać o wielu regułach, których trzeba się trzymać, jeśli nie chcemy mieć do czynienia z prawem. Ochrona danych osobowych jest jedynie jednym z nich. Rozeznaj się uprzednio we wszystkich regulacjach, aby mieć pewność, iż dasz radę prowadzić taką działalność, a wszystko pójdzie ok.