Błyskotliwy umysł oraz bezustanne szukanie nowych rozwiązań restrukturyzują otaczającą nas teraźniejszość

Działanie w pojedynkę, szczególnie na polu biznesowym, staje się mało rentowne. Specjaliści od marketingu podają różne pomysły, jak wprowadzić w czyn chociażby nawet kilka elementów kooperacji, jednocześnie nic na tym nie tracąc.

Grupa biznesmenów

Autor: Anthony Easton
Źródło: http://www.flickr.com
Współdziałanie, czyli współpraca przedsiębiorstw (współpraca firm -> ma przecież polegać na obopólnych korzyściach. Jednym z najprostszych rozwiązań w tym zakresie jest wymiana logo. Takie postępowanie w praktyce oznacza, że rozpoznawczy znak danej firmy zostaje zamieszczony przykładowo na stronach internetowych wszystkich złączonych ze sobą przedsiębiorstw.

Można oczywiście wprowadzić mocniejsze powiązania, polegające już na wymianie doświadczeń handlowych, wspólnym pozyskiwaniu konsumentów lub realizacji wspólnych projektów badawczych. Obecnie, kiedy dostęp do nowoczesnych technologii bywa o dużo łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, takie zadania można doprowadzać do finału na obszarze całego kraju, a szczególnie w województwach położonych na wschodzie Polski, gdzie rozwój różnych gałęzi przemysłu jest mocno zahamowany przez brak surowców naturalnych.nasza strona internetowa – eccoholiday.com/region/grecja/kreta/

Biurowiec

Autor: y.becart
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z takich inicjatyw, łączącą w sobie wspomniane elementy, jest klaster it .

Frapuje Cię tematyka poruszana w tym artykule? Poznaj poza tym także inne podobne materiały – zwyczajnie wejdź tu.

Sama nazwa nie jest przypadkowa i odsyła do skojarzeń związanych z szeroko rozumianą kooperacją. Klaster to miano, które przypomina nam nazewnictwo z różnych dziedzin naukowych. Określnik pochodzi z języka angielskiego, a na przykład w muzyce oznacza współbrzmienie kilku dźwięków. Skrót it bywa powszechnie używany w branży teleinformatycznej. Jak widać, tak stworzone określenie już na początku podpowiada, że będziemy obcować z innowacyjnym pomysłem skierowanym na wydajną współpracę.

Aby zostać członkiem takiej grupy należy spełnić wszystkie kryteria zawarte w regulaminie. Klaster it przyjmie do siebie tylko szlachetnych oraz aktywnych biznesmenów, dla których powodzenie własnej firmy jest tak samo istotne, jak powodzenie ogółu. Etos postępowania jest tak samo elementarny, jak kompetencje prowadzenia biznesu, wiedza książkowa i aktualnie zajmowana pozycja na rynku międzynarodowym.

Tak zaplanowana współpraca przedsiębiorstw przypomina trochę określenie znane nam z tematów lekcji biologii, czyli symbiozę. Same władze klastra it są zmuszone dniem i nocą czuwać nad tym, by ta współpraca nie zaczęła przywodzić na myśl innego zoologicznego określenia, a mianowicie pasożytnictwa.