Cenne kruszce, półszlachetne kamienie i zupełnie pospolite prefabrykaty w jubilerstwie. Hasłowe omówienie

Złoto od stuleci było miarą bogactwa oraz prestiżu. Pojawia się ono w licznych podaniach, baśniach i pozostałych opowieściach, a i historycy mogliby na pewno podać nie mniej przykładów potwierdzających sformułowaną na początku tezę.

Kolorowe kamienie szlachetne

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Im trudniej znaleźć określony kruszec, tym staje się on bardziej wartościowy. A złoto nawet w obecnych czasach nie jest wydobywane w wielkich ilościach. Z tego powodu wszelkie przedmioty wykonane z takiego kruszcu w dalszym ciągu mają sporą wartość.

O wyjątkowej mocy kamieni półszlachetnych mocno przekonani są wielbiciele wróżbiarstwa. Zresztą nie tylko i wyłącznie oni, bo przecież któż, choćby z czystej ciekawości, nie czyta horoskopów. Już od czasów średniowiecza przypisywano kamieniom nieprawdopodobne moce. Jasnozielony oliwin ma podobno chronić człowieka przed różnymi chorobami, a karmazynowy jaspis uspokajać skołatane nerwy. Żeby jednak odczuć dobroczynną moc, należy koniecznie nosić kamień przy sobie, oczywiście najlepiej w formie eleganckiej biżuterii. Łańcuszki albo bransoletki stały się zresztą niezastąpionym dodatkiem do modnego, tak damskiego, jak i męskiego ubrania.

Współcześnie złoto – https://www.e-sentiell.com/pol_m_Bizuteria-Zlota-749.html – praktycznie nie jest surowcem, z którego najczęściej powstaje biżuteria dla kobiet. Czterdziestolatki o dużo częściej zamawiają srebrne łańcuszki czy wisiorki. Z kolei złota biżuteria jest w zasadzie zarezerwowana na szczególne okazje. Małżonkowie noszą złote obrączki, a złote medaliki są ofiarowywane przykładowo jako pudełka ozdobne na wymiar z okazji komunii. Na wstępie już napomknęliśmy, że złoto jest bardzo cennym kruszcem, z tego powodu nierzadko z tego powodu szukamy jego tańszych zamienników.

Biżuteria, jaką dzisiaj noszą siedemnastolatki, panie w kwiecie wieku lub seniorki niekoniecznie bywa wykonana z najbardziej szlachetnych kruszców. Dużą popularnością cieszą się także imitacje – np. stal nierdzewna z dobrym rezultatem zastępuje srebro. Z kolei kamienie takie jak bursztyn czy oliwin wcale nie kosztują fortuny, więc typowa Polka ma właściwie nieograniczony wybór. Póki co można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że dobrze oprawiony kolorowy kamień prezentuje się bardziej reprezentacyjnie aniżeli diament – przecież gdy ktoś nie pracuje jako jubiler, ten z pewnością nie potrafi odróżnić wartościowego kamienia od tanich imitacji.