Co zakupić na wypadzie na południe Polski? Pomysły na regionalne suweniry. Czym chwali się południowa część Polski?

Wyjeżdżając na południe jesteśmy w stanie zetknąć się z regionalną kulturą. Rejony Zakopane słyną z mnóstwa rzeczy, które można spotkać jedynie tam. Niestety, sporo z nich ma również swoje kiepskie falsyfikaty na terenie Polski.

Jedną z takich rzeczy jest wypas owiec. W kilku rejonach południowej Polski możemy spotkać się z pasterzami, którzy troszczą się o swój inwentarz wyprowadzając je na hale. Toteż na tamtych rejonach jednym z interesów, które często się otwierają jest skup wełny owczej – użyteczny link. Dla dużej liczby osób jest to świetny sposób na zarobek. Hodowcy dzięki temu nie zamartwiają się rynkiem sprzedaży dla wyprodukowanego surowca, a Ci, którzy tworzą ocieplacze wełniane i inne tego typu towary naturalne mają pewny przez cały rok dostęp do materiałów produkcyjnych. Wiele osób w rejonach turystycznych utrzymuje się dokładnie ze sprzedaży tego typu wyrobów w terminach około turystycznych. Oczywiście, produkty owe można kupić w całej Polsce. Nie zapominajmy jednak, iż tylko w okolicy, gdzie hoduje się owce, jesteśmy w stanie kupić oryginalne ocieplacze wełniane nasza strona oraz kierpce.

ekologia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Jest również kolejny towar, który popularny jest na całym świecie, a własne pochodzenie ma na południu Polski. Podobnie jak wiele razy spotkamy skup wełny owczej, tak popularne są miejsca, gdzie produkuje się oscypki, czyli lokalny ser z mleka owczego. Bywa on przysmakiem w całym kraju, szczególnie przysmażony, a dla bardziej wykwintnych podniebień dodatkowo podawany z sosem żurawinowym.

Jest to całkiem popularna przystawka szczególnie w karczmach a’la góralskie. Ser owy można także dostać w pozostałych częściach kraju, ale pamiętajmy, że nierzadko musiał on przebyć długą trasę, a nie za każdym razem bywa przechowywany w wymaganych warunkach.