Czym się cechuje klasyczna wełna. Przemysł odzieżowy stosuje różnego rodzaju materiały i tkaniny

Rynek odzieżowy potrzebuje ogromnej ilości materiałów i tkanin, z jakich szyje się różnego rodzaju ubrania. Tak naprawdę to projektant danej odzieży będzie decydował o tym, jakiego rodzaju odmiany i wzory wybierze, aby końcowy produkt spełniał oczekiwania klientów.

A projektanci rozmaitych możliwości mają naprawdę sporo, bowiem samych rodzajów materiałów jest kilkaset rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w wielu tysiącach kolorów i odmian. Wybór konkretnej tkaniny uzależniony będzie od tego, co się będzie z niej chciało uszyć. Całkowicie co innego będzie potrzebne, jeśli do wykonania będzie koszula czy garnitur, a co innego jak będzie trzeba zaprojektować grubą zimową kurtkę albo przytulny kocyk. Przy tym ostatnim stosuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, które jak można wywnioskować po ich nazwie, przypominają swoim wyglądem i fakturą normalne futro. Tego typu dzianiny oferowane są w ogromnej ilości rodzajów i odmian, przez co projektanci dostają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań możliwości są jeszcze większe, a do dyspozycji są zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeżeli będzie chodzić o naturalne, to przeważnie stosowane są wełna lub bawełna. Bawełna wytwarzana jest z rośliny o takiej samej nazwie i jest ona najbardziej popularnym materiałem jaki się wykorzystuje przy produkcji odzieży. Jest ona bazą dużej ilości rozmaitych tkanin, lecz również jest wykorzystywana jako dodatek do lnu albo wełny. Za to wełna (zobacz lama) wytwarzana jest z obciętej sierści kilku zwierząt, między innymi owiec, kóz, wielbłądów czy nawet królików (najlepsze wełny parzone – LAMA). Posiada ona liczne zalety, między innymi doskonałe właściwości termoizolacyjne i dużą higroskopijność, ale jej wytwarzanie jest stosunkowo drugie.

Wszystko to powoduje, że wełna gotowana i pozostałe jej rodzaje kosztują dość sporo, lecz akurat jeśli chodzi o wełnę cena idzie za jakością.Z wełny między innymi się produkuje tkaniny, z których szyte są lepsze garnitury i płaszcze (niedroga wełna gotowana – LAMA).

Jeśli opublikowane tu materiały są dla Ciebie zajmujące, kliknij tu, ponieważ w danym serwisie (https://galerialucznik.pl/pl/blog/jak-uszyc-zimowy-kubraczek-dla-psa-najlatwiejszy-sposob-1548254988.html) również przeczytasz coś wartościowego!

Często miesza się ją także z innymi włóknami, przykładowo jedwabiem, lnem lub bawełną.