Jak dokonać wyceny wartości przedsiębiorstwa?

Obowiązek poznania wartości własnego przedsiębiorstwa pojawia się najczęściej przy okazji otrzymania przez jej właściciela wstępnej oferty sprzedaży swojego biznesu. W takim momencie właściciel musi przemyśleć czy zaoferowane mu warunki sprzedaży są dla niego korzystne, co głównie prowadzi do pytania „Ile tak naprawdę jest warta moja firma?”. Teraz chciałabym przedstawić rzeczywiste aspekty wyceny przedsiębiorstwa jako elementu procesu jego sprzedaży.

pracownik

Autor: Chris & Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com

Z słowem wyceny firmy oraz zorganizowanej jej części właściciel może się zetknąć już wcześniej przy różnych innych sytuacjach. Wycena przedsiębiorstwa bądź udziałów spółki jest np. typowym działaniem podczas dokonywania zmian struktur prawnych zakładów.

Musisz mieć kluczowe informacje na wyłuszczony tu temat? Nie ma problemu – musisz wejść w podany link i tam odkryjesz mnóstwo różnych postów.

Przeróżnego rodzaju wycen dokonuje się także podczas robienia skonsolidowanych sprawozdań finansowych do poznania wartości godziwej aktywów. Wycena może być też częścią zabezpieczeń udzielanego przez bank kredytu. Wyceną firmy można nawet nazwać najprostsze kalkulacje porównawcze wyników własnej działalności w stosunku do wyniku i wartości spółek giełdowych, które może dokonać praktycznie każdy, kto ma wiedzę o rynku kapitałowym oraz giełdzie. Niestety przydatność tych wszelkich wycen do profesjonalnego ocenienia wartości firmy w etapie sprzedaży jest nie wielka.

Jest to spowodowane tym, że wartość przedsiębiorstwa można wyceniać w inny sposób a główną kwestią, którą zawsze w pierwszej kolejności uwzględnić dokonując wyboru metod wyceny jest jej cel.

Chciałbyś znaleźć zbliżone publikacje na niniejszy temat? Ta ważna propozycja (https://www.miejscakonferencyjne.pl/w-gorach.html) publikuje dokładnie to, czego szukasz.

Przyglądając się od kilku lat praktykę biznesową mogę odnotować, że całkiem inaczej przygotowuje się wartość działalności dla celów księgowo- podatkowych, inaczej w etapie wprowadzania akcji spółki do obrotu giełdowego a jeszcze inaczej przy znajdowaniu dla firmy inwestora strategicznego. Czytaj:

kariera

Źródło: pixabay

W związku z tym jednym z wymaganych elementów procesu sprzedaży firmy jest wycenienie wartości tej działalności pod względem rozpatrywanej transakcji.Metod wyceny przedsiębiorstwa jest bardzo wiele, ale do zadań sprzedażowych stosuje się przeważnie 3 grupy metod: porównawcze, dochodowe i majątkowe, z którymi należy zaznajomić.