Jak najlepiej przygotować się do górskich wędrówek czyli wszystko o zakupie obuwia trekkingowego.

Wygodne, odporne na wilgoć buty to niezbędny element wyposażenia wszystkich piechurów. W sklepach obuwniczych ich wybór jest bardzo duży, a ceny zaczynają się od około stu złotych a będą kończyć nawet na ponad tysiącu. Tak więc jest w czym wybierać, ale aby wybrać dobrze należy się chwilę zastanowić, czego dokładnie się potrzebuje. Niewłaściwie dopasowane buty do górskich wędrówek w najlepszym wypadku będą niewygodne, ale często spowodować mogą złamania czy zwichnięcia nogi.

buty trekkingowe

Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu przede wszystkim należy je dostosować do charakteru wycieczek, i tu rozróżnia się trzy podstawowe ich rodzaje. Do krótkich wędrówek po niewymagającym terenie, a także jeśli na co dzień będzie się chciało nosić na nogach praktyczne obuwie, doskonale nadają się buty niskie. Są one lekkie, dobrze oddychają i utrzymują termiczny komfort, a część modeli jest wyposażona w membrany wodoodporne. Jednak ze względu na to, że nie chronią one odpowiednio kostek, to nie zaleca się ich na bardziej wymagające szlaki, na których jest przykładowo więcej błota czy kamieni.

Kolejny rodzaj butów trekkingowych zrobiony jest z podobnych materiałów, lecz ma już znacznie wyższą cholewkę. Dzięki temu, że znacznie lepiej ochraniają stopy przed urazem, to da się w nich wyjść na trudniejszy szlak, zwłaszcza że dużo częściej niż buty lekkie posiadają one membrany. Ostatnią półką są buty typowo górskie, wykonane z solidnych materiałów, ciężkie i wyposażone w porządną podeszwę. W takich butach straszne nie będzie żadne błoto, śniegi i deszcze, w każdej sytuacji doskonale dadzą sobie radę – zobacz na stronie.

warto przeczytać

Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna tego typy buty trekkingowe damskie raczej nie kosztują dwustu złotych, tylko trzeba za nie dać parę razy więcej, lecz nawet przy intensywnym użytkowaniu z pewnością będą służyć przez kilka ładnych lat. Wybierając obuwie do chodzenia, bez znaczenia z której grupy, za każdym razem należy je dobrze przymierzyć. Muszą być one wygodne i dobrze dopasowane, w szczególności nie mogą być zbyt luźne, bo na górskim szlaku każdy szczegółów spowodować może nieprzyjemne odciski albo obtarcia.