Pożyczający posiada 2 możliwości: może dochodzić należności na drodze sądowej w naszym kraju jak też egzekwować zobowiązanie bezpośrednio w Niemczech bądź tam złożyć pozew oraz tam egzekwować zobowiązanie.

odbicie

Autor: uroczysko.net.pl
Źródło: http://www.flickr.com
Często polskie firmy uczestniczące w obrocie gospodarczym pomiędzy Polską a Niemcami wymierzają sobie zapytanie, w jaki sposób możemy egzekwować należności względem dłużników niemieckich. Jeszcze niedawno wśród polskich przedsiębiorców panowała swojego rodzaju bojaźń przed ściąganiem należności – w razie takiej nieodzowności także na drodze sądowej w Niemczech, gdzie niezbędny jest adwokat niemiecki nas. Lecz to się w ostatnich latach odmieniło. Nasi przedsiębiorcy w mnogości przypadków nie chcą już odpuszczać zobowiązań swoim niemieckim spóźnialskim dłużnikom. Wzrosła również gotowość do tego, aby odpowiednio wcześnie a także poważnie rozpoczynać procedurę ściągania opłaty. Przedtem z obawy przed stratą klienta pozostawano często przy wezwaniach, jednak teraz już wiadomo, iż klient zalegający z płatnością paru faktur nie jest dobrym interesantem oraz że stosunki gospodarcze z nim zwyczajnie się nie opłacają.
Z mej praktyki wypływa, iż w wielu wypadkach opłaci się ściągać należności pozasądowo przy wsparciu niemieckiego adwokata zobacz kancelarię Balduin. Często prowadzi to do uregulowania płatności lub naruszenie patentu przynajmniej do negocjacji jak też uzgodnienia na przykład płatności ratalnych. Ważne jest jednakże, by odpowiednio wcześnie począć działania w tym kierunku.

Im dłużej zwlekamy z rzetelnym dochodzeniem opłat, tym większe będą zaległe sumy, a to z kolei powoduje u dłużnika jeszcze większą niechęć do uiszczenia zaległej kwoty w wyniku działań pozasądowych. Koszty niemieckiego adwokata w wypadku zwłoki w płatności ponosi dłużnik.