Przechadzka po górskich szlakach jest jedną z najlepszych form wytchnienia i odpoczynku w czasie długiego wakacyjnego urlopu albo krótkiego wyjazdu w góry. Istotne jest dodatkowo również to, że przeważnie są to zajęcia nie wymagające większego nakładu pieniędzy oraz specjalistycznych przygotowań. Naturalnie warto mieć porządne buty trekkingowe męskie, wyposażone w gruby bieżnik i przewiewną ale mocną górę.

converse

Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com
Niekiedy w najniższych partiach górskich można mieć na nogach nawet zwykłe trampki . Żeby przejść spacerem po łatwym i dość krótkim szlaku, niekonieczne jest też specjalne przygotowanie czy sprzęt taterniczy, bowiem w niskich partiach gór prowadzone są szlaki wyglądające czasem jak alejki w parku miejskim. Oczywiście nie można przesadzić z niefrasobliwością, bo może się to mocno zemścić.
 
Planując na szlak koniecznie należy zabrać dobre buty (polecamy: mokasyny) trekkingowe meskie (sprawdź bogatą ofertę ) bądź damskie, zależnie od płci noszącego, porządne spodnie, przewiewną bluzkę oraz ciepłą bluzę w przypadku zmiany temperatury. Ponieważ pogoda w górach może zmieniać się bardzo dynamicznie, trzeba być przygotowanym na różne scenariusze, spacerując nawet na prostej leśnej ścieżynce. W razie nieprzewidzianego pogorszenia pogody trzeba mieć ze sobą kurtkę na deszcz do kompletu. Niezbędne jest nie bardzo słodkie picie na drogę i oprócz tradycyjnych bułek jakaś wysokoenergetyczna przekąska.

Na ogół można skalkulować ile czasu zajmie taka wycieczka, zatem, jeżeli preferuje się samotne wyprawy, to warto powiadomić kogoś bliskiego gdzie i na ile się idzie. Oczywiście, w takim przypadku po powrocie należy niezwłocznie powiadomić, że jest się już z powrotem, aby nie powodować niepotrzebnego niepokoju. Układając trasę wyprawy, trzeba zawsze zostawić sobie więcej czasu na nietypowe sytuacje i tak rozplanować czas potrzebny na wycieczkę, żeby na pewno powrócić z niej zanim się ściemni. Zachowując te wszystkie zasady, można już wyruszyć w niższe partie gór, pamiętając jeszcze o rzeczy najważniejszej, którą jest własny rozum.