Jakie kwalifikacje musi posiadać kandydat na miejsce menadżera ds. logistyki?

Czy wiesz, że do niedługiego czasu ani jedna uczelnia nie posiadała specjalnego kierunku, który zdołałby kształcić specjalistów do spraw logistyki? Na tym stanowisku zatrudniano zatem osoby o jak najbardziej zbliżonych umiejętnościach i odpowiednim doświadczeniu.

Transport i logistyka

Autor: Luke Lawreszuk
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby, które nie posiadały kierunkowego wykształcenia, powinny były mieć m.in. doświadczenie w funkcjonowaniu swojej firmy, w działaniu buchalterii oraz były zatrudniane na etacie o nazwie logistics manager. Obecnie dużo uczelni ekonomicznych oferuje studia podyplomowe z zakresu koordynacji działań. Taki menedżer jest zatrudniany w różnego rodzaju korporacjach z branży spedycyjnej, FMCG albo na przykład transportowej. Do jego obowiązków należy nadzorowanie nad pionami logistyki. Posiada to olbrzymie znaczenie w korporacjach światowych, w których konieczna jest koordynacja szeroko pojętych działań.

Obecnie absolwenci takich wydziałów bez żadnego kłopotu znajdą posadę u tzw. operatorów logistycznych, jacy zgłaszają zapotrzebowanie na absolwentów z udokumentowanym wykształceniem w kierunku przewozu czy też zarządzania projektami. U nich to właśnie wymienieni absolwenci poznają najnowsze systemy organizacją siatki transportu. W tamtym miejscu też nowi członkowie personelu dostaną możliwość zdobycia wprawy we wdrażaniu oraz nadzorowaniu różnych projektów logistycznych (od strony jakościowej jak i kosztorysowej).

W zakres zadań tego typu specjalisty wlicza się m.in. wdrażanie i sterowanie projektami logistycznymi na obszarze Polski oraz Europy.