Jakiego rodzaju materiały wykorzystuje współczesny przemysł odzieżowy, jakie zalety ma tradycyjna wełna.

Rynek odzieżowy potrzebuje ogromnej ilości tkanin i materiałów, z których szyje się najróżniejsze ubrania. W praktyce to projektant danej odzieży decydował będzie o tym, jakiego rodzaju wzory i odmiany zastosuje, aby końcowy produkt spełniał oczekiwania klientów. A projektanci mają najróżniejszych możliwości faktycznie sporo, bowiem samych rodzajów materiałów jest kilkaset różnych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w tysiącach odmian i kolorów. Wybór konkretnej tkaniny będzie zależał od tego, co się chce z niej uszyć. Zupełnie co innego potrzebne będzie, jeżeli do wykonania będzie koszula czy garnitur, a co innego jeżeli trzeba będzie zaprojektować grubą zimową kurtkę albo przytulny kocyk. W przypadku tego ostatniego stosuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, które jak można wywnioskować po ich nazwie, będą przypominać swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Dzianiny takie oferowane są w bardzo dużej rodzajów i odmian, dzięki czemu projektanci dostają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: Creative Technology
Źródło: Creative Technology
dzianiny futerkowe

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań jest jeszcze więcej możliwości, a do dyspozycji są zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeśli będzie chodzić o naturalne, to najczęściej używane są bawełna oraz wełna (zamów już dzisiaj dzianiny futerkowe na ). Bawełnę produkuje się z rośliny mającej taką samą nazwę i jest ona najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym przy produkcji odzieży. Stanowi ona bazę wielu najróżniejszych tkanin, ale jest także wykorzystywana jako dodatek do wełny czy lnu (dzianiny futerkowe od Z kolei tanie włóczki sklep internetowy wytwarzana jest z obciętej sierści kilku zwierząt, na przykład owiec, kóz, wielbłądów czy nawet królików. Ma ona wiele zalet, między innymi doskonałe właściwości izolacyjne i dużą higroskopijność, ale jej wytwarzanie jest stosunkowo drugie. Wszystko to powoduje, że wełna (zobacz wełna lana) gotowana i pozostałe jej rodzaje są dość kosztowne, lecz akurat w tym przypadku cena idzie za jakością (wełna gotowana od

Z wełny wytwarza się między innymi tkaniny, z jakich szyte są eleganckie garnitury i płaszcze. Bardzo często miesza się ją także z innymi włóknami, przykładowo jedwabiem, lnem lub bawełną.