Leasing aut – czym jest i w jakiej sytuacji jest bardziej opłacalny od kredytu

Leasing jest to forma finansowania, za pomocą której nie istnieje potrzeba angażowania dużych kosztów własnych. Cały proces wygląda tak, że leasingodawca kupuje przedmiot, który zaoferuje leasingobiorcom. Klient może używać danego przedmiotu, płacąc co miesiąc opłaty.

patent

Autor: Freebird
Źródło: http://www.flickr.com
rachunek

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
firma

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Warto podkreślić, że właścicielem jest leasingodawca, natomiast klient niejako pożycza dany środek. Jakie przedmioty można wziąć w leasing? Między innymi samochody, różnego typu maszyny, sprzęt komputerowy lub taśmy produkcyjne.
Istnieją dwa typy leasingu, mianowicie leasing operacyjny oraz finansowy. Różnica polega między innymi na tym, że podatek VAT w typie operacyjnym jest doliczony do spłacanych rat, natomiast w finansowym trzeba opłacić do wraz z pierwszą ratą. Dodatkowo leasing finansowy ułatwia nam posiadanie środka na stałe, gdyż płacąc ostatnią ratę, od razu stajemy się właścicielem. W rodzaju operacyjnym bowiem cały proces jest zależny od tego, jaki jest okres wykupu oraz stawka amortyzacji. Skoro klient towarzystwa leasingowego płaci raty leasingu, nasuwa się pytanie, dlaczego wybiera taką formę, zamiast wzięcia kredytu, ponieważ wtedy to klient (kliknij tu) jest właścicielem konkretnego dzieła, nie natomiast leasingodawca. Przede wszystkim kredyt generuje o wiele więcej formalności. Co za tym idzie pewne firmy nie mogą zaciągnąć pożyczki, wtedy leasing jest idealną opcją. Leasing bywa Również bardziej opłacalny dla działalności, ponieważ traktowany jest jako usługa, dzięki czemu zdolność kredytowa przedsiębiorstw nie jest zniżana, a wypożyczone przedmioty nie są traktowane jako majątek działalności. Należy mieć świadomość, że biorąc kredyt musimy dostarczyć mnóstwo dokumentów, jakie wymaga od nas bank. Po pierwsze warto wiedzieć, że firmy leasingujące nie chcą, aby działalność była prowadzona przez określony czas, nie ma więc tutaj żadnych ograniczeń. Dodatkowo firma nie musi pisać biznes planu. Nie ma także dodatkowych zabezpieczeń, gdyż wypożyczane dobro jest samo w sobie zabezpieczeniem. Dodatkowo klient (szczegóły w podanym źródle) może decydować, czy lepsze są dla niego niższe raty, a następnie wyższa cena wykupu danej rzeczy, czy odwrotnie. Dowolność jest ogromnym ułatwieniem. Kiedy zaciągamy kredyt mamy o wiele węższe pole do negocjacji. Obecnie niemalże każde towarzystwo leasingowe można odnaleźć w Internecie, nieważne czy interesuje nas leasing Warszawa, Łódź, czy leasing Gdańsk.

Dobór ofert jest bardzo szeroki.
Rzecz jasna zarówno przed zaciągnięciem kredytu, jak i zdecydowaniem się na leasing należy dokładnie zapoznać się z ofertami i sprawdzić jaka forma jest dla naszego przedsiębiorstwa najbardziej korzystna. Rozważenie wszystkich argumentów za i przeciw jest niezwykle ważne.