operowanie chorób oka laserem

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić chirurgię oka bez lasera. Zabieg przy pomocy lasera jest sterylny i precyzyjny, a do wykonania zabiegu na ogół starczy znieczulenie punktowe.

sprawdz laserowe leczenie zaćmy

Autor: Centrum Medyczne Scanmed Multime

Za pomocą lasera można poprawiać defekty wzroku, leczyć zaćmę, glaukomę i schorzenia siatkówki.

Zaćma pomału, jednak nieuchronnie prowadzi do utraty wzroku. Laserowe leczenie zaćmy polega na wymianie normalnej, ale zmętniałej soczewki na sztuczną. Najnowszą, nadzwyczaj dokładną techniką, jaka dopiero się upowszechnia, jest femtofakoemulsyfikacja. W czasie zabiegu skalpel i dłoni lekarza wyręcza laser, który czyni w rogówce miejsca do wprowadzenia narzędzi, z imponującą starannością odłącza zmętniałą soczewkę od różnych tkanek oka, a w następnej kolejności ją rozbija. Potem chirurg przez porty wprowadza narzędzia, usuwa pokruszoną soczewkę i zastępuje ją syntetyczną. Tak jak po fakoemulsyfikacji, tak i po zabiegu z użyciem lasera – sprawdź – nie trzeba zakładać szwów, bowiem ranka sama zamyka się dokładnie pod działaniem ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej.

Operacyjne leczenie zeza zazwyczaj praktykuje się je w trybie ambulatoryjnym. Chory przychodzi na czczo, czyniony jest zabieg i po paru godzinach jest wypisywany do domu. Decyzje o wypisie do domu podejmuje indywidualnie anestezjolog na podstawie stanu pacjenta. Sam zabieg trwa około pół godziny. Po zabiegu zakładany jest okład, który zostaje na oku do rana następnego dnia. Przez parę tygodni po operacji aplikuje się krople przeciwzapalne. Przez miesiąc po operacji nie można pływać i trzeba chronić operowane oko przed zabrudzeniem.