Pierwsze mieszkanie – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań pierwszego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru pomiędzy nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper, a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga spokojnego przemyślenia oraz określenia własnych potrzeb i możliwości.

W niniejszym tekście, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, wpływających na wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Umiejscowienie nieruchomości

Lokalizacja jest niewątpliwie bardzo ważnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby poszukujące mieszkania. Jest to czynnik, w dużym zakresie wpływający na atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości.
Nieruchomości mieszkaniowe, realizowane przez firmy deweloperskie () są zazwyczaj zlokalizowane na przedmieściach, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich niższą ceną. Atutem wspomnianej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejszy ruch, minusem – przymus dojazdu np. do pracy.
Kupującym interesującym się lokalem bliżej centrum pozostaje wyszukiwanie odstępstw od wspomnianej zasady lub kupno mieszkania z „drugiej ręki”. W tym przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką przyjdzie im za własne eM.

Stan zaawansowania inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Bardzo często decyzja o kupnie lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej podejmowana jest wyłącznie w oparciu o analizę dostarczonych wizualizacji realizowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i minusach lokalu dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tym aspekcie dużą przewagę mają mieszkania z rynku wtórnego. Potencjalny kupiec może bez przeszkód obejrzeć nieruchomość, co z pewnością pozwoli mu zorientować się, czy mieszkanie spełnia jego oczekiwania i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w otoczeniu mieszkania w dużym stopniu oddziałuje na poziom życia jego mieszkańców.
Decydując się na kupno mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy sposobność do pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je skwerów czy placów zabaw oraz umożliwił rozwój lokalnej infrastruktury.
Trochę gorzej sprawa wygląda w w odniesieniu do projektów firm deweloperskich,
gdzie stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

mieszkanie

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Możliwość przystosowania lokalu do własnych potrzeb jest kluczową cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność.
Na tym polu zdecydowaną przewagę mają nieruchomości z rynku pierwotnego (). Firmy deweloperskie zazwyczaj oprócz mieszkań w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” proponują również możliwość przeprojektowania lokalu według życzeń nabywcy, co daje nabywcy możliwość przystosowania mieszkania do własnych potrzeb już w czasie jego budowy. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz kosztów z nim związanych.
Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na kupno lokalu na rynku wtórnym. Ponadto przebudowa mającana celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na wykorzystaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do zrealizowania lub nawet niemożliwy. Jest to duży minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym mieszkanie jest deweloper, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi wziąć pod uwagę koszty wykończenia mieszkania.
Nabywając mieszkanie (zobacz również mieszkania rynek pierwotny wrocław) z rynku wtórnego oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, w wysokości 2 % wartości nieruchomości.link do strony pit 37 do wypełnienia pit 37 do wypełnieniaW przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także opłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać prawidłowego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze rozpoznać swoje wymagania oraz dogłębnie przeanalizować wiele istnych czynników, mających wpływ na atrakcyjność mieszkania.