Pomysł na biznes – obiekt handlowy z używaną odzieżą?

Ostatnie lata ogromnie zmieniły sytuację na rynku sprzedaży odzieży. W dużym stopniu umocniła się kondycja sklepów z odzieżą używaną. Z jednej strony wpłynął na to zastój gospodarczy, z którym mieliśmy do czynienia w poprzednich latach, a z drugiej strony ochota wyróżnienia się odzieniem na szarej ulicy.

odzież

Autor: Hermann Kaser
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz sporzej osób odwiedza sklepiki z odzieżą używaną, aby znaleźć tam pojedyncze, oryginalne sztuki sukienek, kurtek czy spodni, czasem światowych marek. Sklep z odzieżą używaną to ciekawy sposób na niedrogi biznes, na który decyduje się coraz więcej ludzi. W poniższym poradniku zamieściliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Państwu podjąć decyzję o uruchomieniu sklepu z odzieżą używaną oraz wyznaczą drogę jaką należy pokonać, by dopełnić wszelkich koniecznych formalności.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o otwarciu własnej działalności musimy dokładnie zapoznać się z branżą, w jakiej będziemy poruszać się jak też określić jakie koszta będziemy musieli ponieść na początku. Kapitał to nie wyłączna kwestia, na jaką trzeba kierować uwagę, istotne jest także zapoznanie się z propozycją podobnych sklepów w najbliższym sąsiedztwie, ich asortymentem a także rynsztunkiem. Na podstawie takiego wywiadu prościej nam będzie przygotować własną ofertę oraz wdrożyć do niej elementy, jakie wypełnią niszę w okolicy. Nieodzowny nam będzie importer odzieży używanej. Przemyślmy również, czy pragniemy oferować towar na wagę czy też wyceniony? Sprzedaż ciuchów na wagę sprawdza się w szczególności w niedużych sklepikach, w niedużych miejscowościach lub w biedniejszych rewirach. Na takich obszarach, gdzie obywatele korzystają z oferty sklepów z używaną odzieżą ze względów gospodarczych. W większych miastach powoli odchodzi się od sprzedaży towaru na wagę, szczególnie w tychże butikach, które z założenia mają uchodzić za w wyższym stopniu renomowane i są kierowane do osób szukających rzeczy oryginalnych. Należy wycenić każdą rzecz oraz powiesić ją na wieszaczku. Wymaga to od posiadacza większego zaangażowania a także poznania opłat u konkurencji, żeby nie odchylać się od lokalnego standardu. Sprzedaż ciuchów wycenionych pozwala podnieść przychody a także powoduje wzrost standardu naszego sklepiku.

Konieczna nam będzie hurtownia odzieży używanej – www.dortex.pl.. Najwięcej konfekcji używanej pochodzi z Irlandii oraz Niemiec. Jeżeli jednakże w naszej okolicy znajdują się już sklepy posiadające taki właśnie wybór warto zastanowić się na innym krajem. Może Holandia czy też Włochy.

Jeżeli wyselekcjonujemy inny kraj pochodzenia niż nasi sąsiedzi już sam szyld będzie pobudzał potencjalnych klientów do wizyty w naszym sklepie. Inny kraj to nowiusieńkie marki, które nie są znane na lokalnym rynku, a więc oznaczają oryginalność. Możemy też zdecydować się na otwarcie dużego sklepu w którym będzie proponowana odzież używana hurt będzie znaczącą częścią tego biznesu – oferta.