przygotować się na wyjazd w góry? O czym koniecznie trzeba pamiętać?

Wycieczka w góry jest niezwykle przyjemnym sposobem zagospodarowania wolnego czasu, szczególnie, że zyskuje na tym nasze samopoczucie i zdrowie. Piękne widoki, natura, ruch na świeżym powietrzu i pozytywna atmosfera wypadu, to wszystko sprawia, iż taki wyjazd ma bardzo dobry wpływ na to jak się czujemy. Mimo tych ewidentnych zalet trzeba pamiętać, iż w takim miejscu może być niebezpiecznie. Mogą nastąpić nieoczekiwane zmiany pogody jak również temperatury, pogorszona widoczność, jak również zmęczenie.

wycieczka w góry

Autor: wisley
Źródło: http://www.flickr.com
To może stać się przyczyną wypadków, jak również nieprzyjemnych wydarzeń na szlaku. Pamiętajmy więc o odpowiednim przygotowaniu przed taką wyprawą. Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio rozplanować trasę. To właściwie najważniejsza z kwestii, żeby wiedzieć prawie wszystko o trasie, którą chcielibyśmy przejść. W inny sposób przygotujemy się, kiedy wybieramy się na spacer jedną z górskich dolin, w tego typu sytuacji bez problemu możemy w każdej chwili wrócić, inaczej natomiast, kiedy wybieramy się dalej, na szczyt górski, a stamtąd powrót może zabrać nam kilka godzin. Trzeba pomyśleć o tym, jaki mamy czas na powrót przed zmrokiem.

To jest zależne od pory roku, normalną rzeczą jest, że w lecie możemy chodzić dłuższy czas bez strachu o zbyt duże wychłodzenie organizmu (gdy się zgubimy), zimą zaś powinniśmy bardziej uważać.

Jeśli według Ciebie prezentowany tekst jest pasjonujący, to przeczytaj także pomocne źródło (http://13tattoo.pl/), które ma intrygujące informacje – one z pewnością Cię zajmą.

Inną kolejną i istotną sprawą jest dobranie butów i ubrania. Chociaż sporo ludzi chodzi po górach w sandałach, to niestety trzeba wiedzieć, że jest to bardzo głupi pomysł. A wracanie z gór ze zwichniętą nogą na pewno nie jest przyjemne, tak niestety często kończą się wyprawy w sandałach. Buty muszą być wysokie, które dobrze ochraniają kostkę przed wyginaniem. Powinny być na twarde podeszwie, a co więcej dobrze gdy są nieprzemakalne. Z pewnością nie są wygodne jak trampki, ale najważniejsze, że zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo naszym nogom.

Najlepiej kupować takie obuwie w specjalistycznych punktach, jak The North Face sklep internetowy. Co ważne, nowe buty powinno się rozchodzić przed wyjazdem, gdyż wyjście w góry w całkiem nowym obuwiu może skończyć się odciskami oraz otarciami, natomiast później, gdy już będziemy na szlaku, niewiele możemy na to poradzić.