Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, żeby ich urlop macierzyński trwał okrągły rok.
Każda mama uzna, że pierwszy rok berbecia bywa najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi jedynie o mleko oraz pilnowanie, ale o tworzenie się silnej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama rozmyśla już jedynie o swym maleństwie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, aby wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, wielki wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego szkraba. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wynagrodzeń, ale nie może być również niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najmniej optymistycznym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł.

Chcesz doszkolić się z owego ciekawego zagadnienia? Więc świetnie trafiłeś. Najnormalniej w świecie kliknij to wynagrodzenia brutto i przenieś się do nowej witryny.

Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało która kobieta dzisiaj zarabia najniższą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez problemu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można też ubiegać się o dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.