Ciężko wyszukać kogoś, kto nie lubi słodkości – praktycznie każdy człowiek ma pewne swoje ukochane czekoladki, batoniki, landrynki oraz sporo innych. Zwłaszcza dzieci kochają słodycze; częściowo wynika to z tego, że dzieci posiadają znacznie więcej receptorów smakowych które odpowiedzialne są za odbieranie słodkich smaków. Jednak można mieć wrażenie, iż również spora ilość dorosłych tak ma. Słodkie przekąski są przez nas często kupowane na podwieczorek lub też na drugie śniadanie.

saletra potasowa

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W Polsce, podobnie, jak w różnych krajach europejskich, funkcjonują tacy sami wytwórcy jeżeli rozchodzi się o słodkości. Dlatego generalnie regały w naszych sklepach mają niemalże taką samą zawartość. Każdy z nas za, czy to z reklamówek w telewizji czy regałów w sklepach takie marki, jak Ferrero – producenta dla przykładu kremu Nutella czy także bardzo popularnego Ferrero Rocher, Haribo – który najbardziej słynie z produkcji owocowych żelowych misiów albo i markę Prince Polo, która oferuje pyszne wafelki oblewane czekoladą w licznych rodzajach oraz smakach – bardzo pomocna strona, warto zajrzeć. To jedynie nieliczne przykłady marek, jakie z pewnością zna każda osoba, która z przyjemnością robi sobie pyszną przerwę z ulubionymi słodyczami. Opisany tu stan rzeczy, iż niemalże wszędzie można dostać nasze ulubione słodycze ma i dobre i złe strony: z jednej praliny Ferrero, żelki owocowe Haribo czy też wafelki Prince Polo są szeroko dostępne, z drugiej – zapominamy o naszych regionalnych przysmakach.

Pomimo że w tak lubianych przez każdego słodkościach znaleźć można wiele niezdrowych substancji, można mieć całkowitą pewność, iż nigdy nie znajdzie się w nich bardzo trującego związku, którym jest saletra potasowa. Co to jest? To znany od setek lat związek chemiczny, który na bogate zastosowanie zwłaszcza w branży paliwowej, wytwarzaniu mięsa, oraz uprawie ziemi. Saletra potasowa to dokładnie azotyn potasu – saletra to tylko określenie zwyczajowe. Związek ten to niezwykle mocny utleniacz, dlatego stosuje się go w działaniach związanych z wytwarzaniem czarnego prochu.

Myślimy, że nasz artykuł Ci się spodobał. Jeżeli tak, to na danej stronie masz możliwość przeczytać następne ciekawe szczegóły. Opowiedz o swych przemyśleniach.

W wędliniarstwie sprawdza się on jako konserwant, a wymieszany z cukrem jest podstawowym składnikiem paliwa w samodzielnie tworzonych materiałach związanych z pirotechniką – odwiedź.