StyllDesign przez stulecia – skąd pochodzą i dokąd zmierzają skarpetki – ciekawe informacje.

Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i uszkodzeniami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią ubioru, a co ciekawsze wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności modnego ubierania się) posiadacza owej części garderoby. W przeszłości były wykonywane z nici lub wełny, ogólno dostępne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, używane były onuce. Był to prostokątny kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), były używane nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed otarciami, sprawdzały sie też wspaniale jako bandaże (były niezastąpione w czasie wojennej zawieruchy), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób mogło sobie pozwolić na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją zwyczajną funkcją, są informacją o stylu danej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwykłe skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a nawet skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych można było nabyć w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dziecięcych pojawiały sie wzory zabawek czy postacie z filmów animowanych), obecnie dając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najmodniesze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), istotna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i butów, trzeba być bardzo ostrożnym, zarówno ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć sporą modową wpadkę nie dobierając ich właściwie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta chętnie wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym mocno rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wyjdzie się na zdjęciu wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, zwyczajna skarpetka może mieć główne znaczenie. Stylizując skarpety wytwórca ma na uwadze takie zjawiska.

Trudno określić na jakie tory skieruje tę część stroju obecna i przyszła moda, jedno jest wiadome, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas.

Zachęcamy – kliknij tutaj (https://www.skalnik.pl/sprzet-turystyczny/namioty/dwuosobowe) i wejdź na kolejną naszą witrynę. Na niej oczekują na Ciebie świeże i interesujące wiadomości.

Prawdopodobnie wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasycznych wzorów. Kto wie może znowu na żeńskie łydki powrócą śnieżnobiałe podkolanówki. W dobie Internetu nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze spostrzegawczego stylowego blogera.

Niniejszy wpis ma fascynujące dane na omawiany wątek – jeśli chcesz uzyskać więcej wpisów, to odwiedź stronę zegarki kinetyczne, która przedstawia podobne zagadnienia.

Projektanci bawią się ich formą, producenci czujnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.