Choć cierpi na to aż 80 procent Europejczyków, to wiedza o tym, iż jest to zakwaszenie organizmu umyka gdzieś naszej uwadze. A to niedobrze, gdyż dolegliwość ta jest niezbyt przyjemna a do tego utrudniająca nasze funkcjonowanie. Powoduje podatność na infekcje, osłabienie i senność, powoduje problemy z włosami i ze skórą. Warto dowiedzieć się, czym właściwie jest zakwaszenie organizmu i w jaki sposób można z tą dolegliwością walczyć.

sałatka

Autor: Martin Delisle
Źródło: http://www.flickr.com
Zakwaszenie organizmu to po prostu nieprawidłowa równowaga kwasowo-zasadowa. Normalne pH w ciele człowieka jest na poziomie 7,35 – 7,45, jest to wartość lekko zasadowa.

Ten niezwykle użyteczny portal (https://apteczka-madrali.pl/107-srodki-ochrony-indywidualnej) opisuje podobną kwestię, co tekst, który teraz czytasz. Jeżeli Cię on zainteresował, kliknij ten link.

Problemy zaczynają się, kiedy wartość przechyla się w stronę większej kwasowości. Wtedy zaczynają się pojawiać problemy. Na zakwaszenie organizmu mają wpływ stres, szybkie tempo życia i brak ruchu. Oczywiście, przyczyną też jest spożywany pokarm. Dieta obfita w sód, wapń czy potas działają zbawczo na nasze ciało, to znaczy zasadowo, jednak, gdy w naszej diecie przeważa fosfor, chlor czy siarka jesteśmy u progu postępującego zakwaszenia.

Prace badawcze wskazuja, iż najbardziej korzystna dla naszego organizmu proporcja to 80 procent do 20 procent na korzyść diety zasadotwórczej. Wszytko jasne, ale jak to zrobić? Wystrzegajmy się tak zwanych pokarmów wysokoprzetworzonych, zrezygnujmy z sporych ilości mięsa, kawy, mocnej herbaty a także napojów alkoholowych. Istotne też jest, aby nawadniać nasz organizm.

brzoskwinia

Autor: bfishadow
Źródło: http://www.flickr.com

Miejmy na uwadze to, że zakwaszenie naszego ciała to same kłopoty. Wpływ na autonomiczny układ nerwowy jest bardzo negatywny, gdyż wpływa on na pracę serca, trawienie, sen czy oddychanie. Początkowe objawy, które powinny nas zaniepokoić, to wzdęcia, zgaga, zmęczenie, bóle głowy (także migrenowe), wyczerpanie czy uczulenia skórne. Kiedy zbagatelizujemy te pierwsze symptomy dalej już może być jeszcze gorzej, gdyż zakwaszenie zaburza prace naszego organizmu, który staje się podatny na kolejne, bardziej poważne choroby.

Naprawdę, nie warto ulegać tej dolegliwości, tym bardziej, że nie jest dla nas rozstrzygającym wyrokiem. Silnym postanowieniem, pracą nad swoja kondycją, zmianą diety (obejrzyj wideo z przepisami na zdrowe potrawy), możemy dużo wskórać. Tak samo, jak w wielu innych przypadłościach, całość zapowiada się niezbyt interesująco, ale kiedy zdamy sobie sprawę, że to od nas w głównej mierze zależą przyszłe efekty, to mamy przed sobą zielone światło, warto wtedy ruszyć z miejsca i dokonać zmiany.