Razem z przyjściem mody na zdrowe odżywianie się zapoczątkowany został trend spożywania wielorakiego typu herbat i kaw. Największym poważaniem szczycą się herbaty z Cejlonu, z pól herbacianych w górnej części Indii i prawdopodobnie najdroższych gatunków z wysp japońskich.
Ponieważ ogrom ludzi interesuje się właściwymi metodami zaparzania zacnych liści herbacianego krzewu, postanowiliśmy stworzyć poradnik dla klientów naszego sklepu, żebyście w każdym momencie mogli przypomnieć sobie jak poprawnie wyrwać smak i zapach.

harney & sons sklep

Autor: MSM Mońki
Źródło: MSM Mońki
tableau - kawa

Autor: Barn Images
Źródło: http://www.flickr.com
Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie

Autor: UBM
Źródło: UBM
Już na początku oświadczamy, że przepisy zaparzania herbat odnosić się będą do herbat marki Harney & Sons oraz La Via, dostępnej tu: Qualia. Musicie zdawać sobie sprawę, iż nie tylko czas parzenia herbaty zależy od jej gatunku, czyli od tego czy jest to czarna, czerwona czy też zielona, ale w dodatku od sposobu i długości jej fermentacji, stąd stosujemy dodatkowe rozróżnienie, ponieważ każdy producent posiada własny sposób fermentacji. Na początek opiszemy jak perfekcyjnie zaparzyć czarną herbatę cejlońską. Cechuje się ona mocnym aromatem, wyczuwalnym z odległości nawet 1 metra, toteż nie należy sypać więcej niż dwa gramy na 100 ml wrzątku. Czarną cejlońską parzymy obowiązkowo w niemalże stu stopniowej wodzie, gdyż, że czarna herbata poddana jest dwukrotnej a nawet trzykrotnej fermentacji z tego powodu wolniej uwalnia głębię swego smaku oraz aromatu. Żeby wyeksploatować czarną herbatę z całego smaku, należy ją zaparzać przez nie mniej niż 5 minut, ale nie więcej niż siedem, gdyż po tym czasie zaczyna uwalnianie garbników. Kompletnie inaczej jest z parzeniem herbaty pu-erh, jaka przynależy do dosyć specyficznych odmian. Można ją nienawidzić albo uwielbiać. Herbatę tą parzy się nie we wrzątku, ale w osiemdziesięcio stopniowej wodzie. W czasie procesu zaparzania wyczuwalny jest mocny, przykry zapach sfermentowanej trawy, lecz nadrabia ona smakiem.

Zaparzać ją trzeba nie dłużej niż 7 minut, ale nie krócej niż 4. Sypiemy 3 do 4 gramów na 100 mililitrów. Zachęcamy do odwiedzania naszego sklepu harney & sons.
Pozostałe przepisy zaparzania w kolejnych artykułach. Zaś wszystkie herbaty oraz ich nasze autorskie mieszanki dostępne są w sklepie internetowym.