W jaki sposób perfekcyjnie parzyć herbaty?

Razem z przyjściem mody na zdrowe odżywianie się zapoczątkowany został trend spożywania wielorakiego typu herbat i kaw. Największym poważaniem szczycą się herbaty z Cejlonu, z pól herbacianych w górnej części Indii i prawdopodobnie najdroższych gatunków z wysp japońskich.
Ponieważ ogrom ludzi interesuje się właściwymi metodami zaparzania zacnych liści herbacianego krzewu, postanowiliśmy stworzyć poradnik dla klientów naszego sklepu, żebyście w każdym momencie mogli przypomnieć sobie jak poprawnie wyrwać smak i zapach.

harney & sons sklep

Autor: MSM Mońki
Źródło: MSM Mońki

tableau - kawa

Autor: Barn Images
Źródło: http://www.flickr.com
Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie

Autor: UBM
Źródło: UBM
Już na początku oświadczamy, że przepisy zaparzania herbat odnosić się będą do herbat marki Harney & Sons oraz La Via, dostępnej tu: Qualia. Musicie zdawać sobie sprawę, iż nie tylko czas parzenia herbaty zależy od jej gatunku, czyli od tego czy jest to czarna, czerwona czy też zielona, ale w dodatku od sposobu i długości jej fermentacji, stąd stosujemy dodatkowe rozróżnienie, ponieważ każdy producent posiada własny sposób fermentacji. Na początek opiszemy jak perfekcyjnie zaparzyć czarną herbatę cejlońską. Cechuje się ona mocnym aromatem, wyczuwalnym z odległości nawet 1 metra, toteż nie należy sypać więcej niż dwa gramy na 100 ml wrzątku. Czarną cejlońską parzymy obowiązkowo w niemalże stu stopniowej wodzie, gdyż, że czarna herbata poddana jest dwukrotnej a nawet trzykrotnej fermentacji z tego powodu wolniej uwalnia głębię swego smaku oraz aromatu.

Ten serwis internetowy ranking supermarketów spożywczych zawiera fascynujące informacje na prezentowany temat, więc, jeżeli ta tematyka Cię ciekawi, to zobacz to obowiązkowo.

Żeby wyeksploatować czarną herbatę z całego smaku, należy ją zaparzać przez nie mniej niż 5 minut, ale nie więcej niż siedem, gdyż po tym czasie zaczyna uwalnianie garbników. Kompletnie inaczej jest z parzeniem herbaty pu-erh, jaka przynależy do dosyć specyficznych odmian. Można ją nienawidzić albo uwielbiać. Herbatę tą parzy się nie we wrzątku, ale w osiemdziesięcio stopniowej wodzie. W czasie procesu zaparzania wyczuwalny jest mocny, przykry zapach sfermentowanej trawy, lecz nadrabia ona smakiem.

Zaparzać ją trzeba nie dłużej niż 7 minut, ale nie krócej niż 4. Sypiemy 3 do 4 gramów na 100 mililitrów. Zachęcamy do odwiedzania naszego sklepu harney & sons.
Pozostałe przepisy zaparzania w kolejnych artykułach. Zaś wszystkie herbaty oraz ich nasze autorskie mieszanki dostępne są w sklepie internetowym.