W jaki sposób upiec pyszny tradycyjny sernik, żeby zaskoczyć koleżanki oraz mężów smakiem prawdziwego domowego ciasta

Najzwyklejszy biały ser jest najprawdopodobniej najbardziej uniwersalnym produktem spożywczym i wcale nie trzeba być pierwszorzędnym kucharzem, żeby być w stanie przyrządzić smakowite dania z wykorzystaniem tego składnika. Nawet świeżo upieczona gospodyni nie powinna mieć jakichkolwiek trudności z usmażeniem naleśników bądź ulepieniem pierogów z serem. W nieco mniej kolorowym świetle ta sprawa przedstawia się, jeśli pod lupę weźmiemy pieczenie ciast – w tym przypadku należy mieć przynajmniej minimalne doświadczenie, aby z brytfanki nie wyłożyć zakalca.

Sernik

Autor: Baileys
Źródło: Baileys
Sernik tradycyjny to wypiek, o którym marzą narzeczeni wracający do mieszkania po dniu spędzonym w pracy – obfity obiad (zobacz babeczki na zamówienie warszawa) powinien zakończyć się wyśmienitym deserem, a kawa parzona smakuje o wiele lepiej, jeśli towarzyszy jej porcja wspaniałego sernika. Żeby to ciasto smakowało tak mniej wymagającym facetom, jak i bardziej wybrednym damom, do wypieku należy obowiązkowo użyć wiejskich jajek – te z supermarketu na pewno nie są tak dobre, jak te zakupione u gospodarza.

Kolejną sprawą jest użycie środka spulchniającego – aby ciasto było kruche, należy doń dodać sodę lub proszek do pieczenia. Jednak zwolennicy tradycji sugerują, żeby stosować naturalne składniki, czyli przykładowo smalec, a zamiast margaryny posiekać najzwyklejsze masło, które rzecz jasna nadaje pięknego aromatu. Żaden sernik tradycyjny nie może obyć się bez bakalii, chociaż znajdą się i takie łakomczuchy, które nie cierpią takich dodatków.

Mając na uwadze gusta bardziej wyrafinowanych smakoszy, warto czasami nieco zmienić zwyczaje i podać mężowi i córkom sernik na zimno albo z morelami. Od czasu do czasu zamiast półkruchego ciasta (zobacz babeczki na zamówienie warszawa) można także zagnieść drożdżowe, a nawet francuskie. De facto liczy się nade wszystko to, aby używać tylko świeżych produktów, zatem mrożone półprodukty już w przedbiegach odpadają.

Okazuje się, że fantastyczny smak to nie wszystko, równie ważną kwestią jest także właściwe podanie. Tradycyjny sernik o niebo lepiej będzie wyglądał, gdy zostanie zaserwowany na pięknej zastawie. Przy okazji warto też zatroszczyć się o oryginalną oprawę pogawędki przy poobiedniej kawie i zaraz obok patery z sernikiem postawić flakon z bukietem świeżych kwiatów oraz obligatoryjnie chociażby niewielką świeczkę.