Automatyzmy żywieniowe Polaków ulegają zmianie, lecz proces taki nie przemija bezproblemowo. Na jednym krańcu znajdują się osoby, które przenigdy nie pożegnają się, z czymś co określić można „obowiązkowym elementem obiadu”, czyli z tłuszczem. Na skrajnym zaś końcu istnieją osoby chcące zmian, jednak czynią to w sposób przypadkowy i całkowicie bez sensu.

obiad

Autor: Raymond Wong
Źródło: http://www.flickr.com

Na początku warto się zaciekawić, po co w gruncie rzeczy jemy to, co jemy. Sprawa jest na pewno złożona, lecz na czoło wysuwa się oczywiście podróż do przeszłości, która nie dość, że opisuje naszą polską osobowość, to jednocześnie ją usprawiedliwia. Tłuste, niezdrowe potrawy, albowiem, które rządzą na naszych stołach to nic innego jak sprawka pogody. No bo co jedzą ludzie przytłoczeni śniegami i mrozem, jeśli jedzenie bogate w tłuszcze zwierzęce, które trzymają nas przy życiu? jakbyśmy wywodzili się z klimatu śródziemnomorskiego to może teraz zajadalibyśmy się owocami morza?

Niemniej, warto powiedzieć, iż polska kuchnia jest pyszna i to jest następny dylemat. zadurzają się w niej przybywający do naszego kraju mieszkańcy innych państw, a dla nas, dla większości jest nostalgią szczenięcych lat, gdy to babunia hojnie zastawiała stół różnymi staropolskimi potrawami. Po babciach odziedziczyły to ich córki i koło się zamyka.

Jeśli zafascynował Cię ten wątek, to odsyłam do www (https://herina.com/program/dla-niej/przygotowanie-do-ciazy/) – tam odnajdziesz ciekawe informacje, które są szczegółowym omówieniem tego zagadnienia.

Niestety, apetycznie nie zawsze oznacza zdrowo.

warzywa

Autor: Amelia Crook
Źródło: http://www.flickr.com

Co zrobić, żeby zmienić automatyzmy dietetyczne? Może to truizm, lecz powinno się zawziąć i nie dawać za wygraną, to identycznie jak z treningiem, kiedy na trochę przestaniemy być może już nigdy nie powrócimy do ćwiczeń. trzeba wybrać się do fachowca od diety, a jest nim dobry dietetyk. Odnajdzie on dla nas idealną dietę, taką, która nie powinna bardzo utrudniać życia, nie zaszkodzi, a przyniesie mierzalne rezultaty. W większości dużych ośrodków miejskich, jak Warszawa, Katowice czy Kraków bez komplikacji znajdziemy odpowiadającego nam dietetyka, potrzeba tylko troszkę poszukać. Można oczywiście samemu zmienić dietę, ale bądźmy ostrożni, aby sobie nie zrobić problemów. Nie dość, że nie zobaczymy wyników, to jednocześnie podupadniemy na zdrowiu. A tego wszakże byśmy nie chcieli – lekarze z twojego miasta.